Darujte Hemisfére 2% z dane!

Vaše príspevky použijeme na rozvoj vzdelávania v oblasti tvorby digitálnych hier na Slovensku:

rozšírime naše vzdelávanie do ďalších regiónov
poskytneme štipendiá deťom zo znevýhodneného prostredia
podporíme tvorbu herných projektov absolventov našej letnej školy Summer Game Dev

Ďakujeme.

Hry, ktoré vás naučia tvoriť hry

Video hry sa pomaly stávajú vedúcou formou zábavy pre ľudí po celom svete. Dokážu toho ponúknuť naozaj veľa. Rozprávajú príbehy rovnako ako filmy, ale pridávajú interakcie a možnosť tieto príbehy z väčšej či menšej často ovplyvňovať. Dokážeme v nich súťažiť s ostatnými, ale aj budovať komunity. Dokážeme v nich rozvíjať schopnosti, učiť sa a to dokonca často veľmi špecifické veci. Napríklad aj učiť sa o samotných hrách a ich tvorbe.

Tvorba hier nie je jednoduchá, vyžaduje si skúsenosti, veľa času a odhodlania. Existujú však hry, ktoré vám umožnia vytvoriť niečo vlastné a to v krátkom čase a dokonca s minimálnymi skúsenosťami. Stačí mať teda len to odhodlanie. Hráči, ktorí rozmýšľajú nad tým, že by sa vydali na cestu tvorby hier, si tak môžu vyskúšať, či by ich to vôbec bavilo. Môžu získať nejaké základy, naučiť sa niečo o tvorbe levelov a ich dizajnovaní tak, aby boli pre iných zábavné, keďže hráči majú možnosť výtvory ostatných hodnotiť. Takýchto hier už dnes rozhodne nie je málo a na niekoľko z nich sa pozrieme.

Game Builder Garage (Nintendo Switch)

Najnovší počin v našom prehľade je novinka zo stajne Nintenda, ktoré v tejto oblasti má už niekoľko zárezov a snaží sa sústrediť skôr na tých mladších. V Game Builder Garage dokážete vytvárať celé jednoduché hry, pričom vás procesom tvorby prevedie séria krátkych turoriálov na zhruba 8-10 hodín. Pracujete tu vo forme rôznych uzlov, aj keď zjednodušených, čo už má relatívne blízko k tomu, ako sa hry ako také tvoria. Hráči zistia, že pomocou takýchto uzlov a funkcií dokážu vytvoriť nielen jednoduché 2D hru, ale aj trošku komplexnejšiu 3D hru, pokojne aj pretekársku.

Dreams (PS4)

Štúdio Media Molecule už v sérii LittleBig Planet experimentovalo s tvorbou obsahu a aj samotných hier v rámci svojich titulov, ale v Dreams to posunulo na novú úroveň. Hra má síce vlastný obsah, ale hlavne je o tom, aby hráči naplno prejavili svoju kreativitu. To sa podarilo a v Dreams vznikli nielen hry, ale dokonca aj filmy. Možnosti tvorby sú naozaj pôsobivé, dokážete tu vytvárať jednoduché minihry, ale aj rozsiahle zážitky, ktoré komplexnosťou presahujú to, čo ponúka napríklad Game Builder Garage. Dreams je o tom, že každý dokáže vytvárať skvelé veci a hra vám do rúk dáva nástroje na to, aby ste to aspoň skúsili.

RPG Maker (PC)

RPG Maker nie je len jedna hra, ale celá séria, ktorá je na scéne už 29 rokov. Zatiaľ posledná časť, RPG Maker MZ, vyšla na PC v lete 2020. Ako už samotný názov hovorí, titul je vlastne sériou nástrojov určených na vytváranie jednoduchých RPG hier, pričom základ vychádza z klasických JRPG, ako sú napríklad Dragon Quest hry. Každou ďalšou časťou sa možnosti rozširovali a dnes už do rúk dostanete naozaj komplexné nástroje, či už na tvorbu máp, postáv alebo aj jednoduchý scriptovací jazyk. Na to všetko sú naviazané aj ďalšie a už zložitejšie nástroje. Stačí tak už len pridať príbeh a môžete svoju hotovú hru exportovať nielen na PC, ale aj na mobilné platformy.

Nintendo Labo (Nintendo Switch)

Labo je koncept, ktorý už šiel trochu bokom, ale je zaujímavý hneď z niekoľkých pohľadov. Spája totiž radosť zo stavania vlastných kartónových periférií s hraním hier a následne aj tvorbou vlastných. Najskôr si totiž postavíte netradičný ovládač z kartónu, napríklad na chytanie rýb či ovládanie motorky. Zahráte si s ním dodané hry a keď už ich budete ovládať, môžete sa prepnúť do Toy-Con Garage režimu, ktorý slúži na vytváranie rôznych menších hier. Tiež funguje na princípe uzlov a je vytvorený pre menšie deti, ktorým vysvetlí princíp programovania naozaj jednoducho – osvoja si podmienený príkaz “if-then”. Výsledky nie sú také komplexné ako v iných tituloch, ale jednoducho sa do toho dostane každý.

Minecraft (všetky súčasné platformy)

Minecraft asi netreba nikomu zvlášť predstavovať. Stačí trochu kreativity a niečo, čo je v zásade „len“ survival hra, sa zmení na nekonečné pieskovisko s neobmedzenými možnosťami. Dajú sa tam tvoriť komplexné mapy, systémy, rozvíjať priestorové vnímanie a mnoho ďalšieho. A to všetko jednoduchým hraním. Minecraft: Education Edition dokonca umožňuje písať kód a ovládať tým viaceré iné aspekty hry. Možnosti sú naozaj široké a Minecraft môže byť ideálnou vstupnou bránou pre niekoho, kto nechce len hrať, ale chce aj tvoriť.

Super Mario Maker 2 (Nintendo Switch)

Mario je jedna z najpopulárnejších herných postáv na svete a hry s ním milujú hráči po celom svete. Ak vám však už nestačia hry, ktoré pre vás vytvoria herní vývojári, tak si vytvorte vlastné. Super Mario Maker je séria, ktorá umožňuje vytvárať si vlastné levely na základe prvkov z piatich generácií Mario hier. Síce len v 2D, ale možnosti sú tu pomerne rozsiahle a dokážete vytvárať naozaj rôznorodé levely a zdieľať ich s ostatnými hráčmi z celého sveta. Pomocou hry si tak môžete vyskúšať leveldesign a hlavne to, ako levely robiť tak, aby boli v prvom rade zábavné. Všetkým vás samozrejme prevedie tutoriál a samozrejmosťou je aj intuitívne rozhranie.

Levelhead (PC, Xbox, Switch, Android, iOS)

Levelhead je 2D skákačka, v ktorej sa zhostíte úlohy malého robota, ktorý musí preskákať naprieč takmer 100 levelmi plných náročných prekážok a pascí. Hra predstavuje poriadnu výzvu a zaujme už svojou kampaňou. Okrem nej ale obsahuje aj rozsiahly editor, kde si hráči môžu vytvárať vlastné levely. K dispozícii majú obrovskú kopu objektov a aj programovateľný systém tlačidiel. Dajú sa tu vytvoriť 2D skákačky v klasickom štýle, ale aj iné veci, pokojne napríklad kalkulačka. Levely sa dajú zdieľať naprieč platformami, hodnotiť a tiež sledovať ich tvorcov.

Roblox (PC, Xbox, iOS, Android)

Ďalšia populárna hra medzi deťmi, aj keď skôr ako hra je to rovno platforma, ktorá je celá o kreativite. Môžete tu hrať už vytvorené hry, ale aj vytvárať vlastné v rámci Roblox Studio a zdieľať ich s ostatnými naprieč platformami. Na tvorbu hier tu slúži obrovská kopa už vytvorených objektov a možností, ale dajú sa aj upravovať tak, aby presne sedeli hre, ktorú chcete vytvoriť. Na programovanie v Robloxe už síce hráči potrebujú poznať programovací jazyk, ale hra má výhody niekde inde. Hráči a aj deti v nej dokážu jednoducho modelovať 3D objekty. Tak dokážu neskôr vytvárať aj terény, mestá a nakoniec aj celé mapy.

Dnes sme vám ukázali, že hry nie sú len o tom, aby si k nim deti sadli a hrali sa. Samotné hranie môže byť prostriedkom pre učenie a ak to deti alebo aj tí starší myslia s hrami vážne, dokážu prostredníctvom nich nazrieť na niektoré aspekty dnešnej tvorby hier a naučiť sa ako základy porogramovania, tak si vyskúšať aj modelovanie alebo dokonca dizajn levelov a aj samotný herný dizajn. To všetko sú znalosti, ktoré sa im v budúcnosti môžu zísť a poskytujú základ, na ktorom sa dá ďalej stavať.